Ege’de Kamp Yapılacak En Güzel Köşeler | 2020

Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin yaptıkları en yaygın aktivite kamptır. Genellikle gece konaklamalı olarak yapılan kamplar kişilerin sıkıntılarından ve iş yoğunluklarından uzaklaşmasını ve doğada kendilerini özgür hissetmelerini sağlar. Türkiye’de kamp yapılabilecek pek çok alan vardır. Bu alanların büyük bir bölümü ise Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege’de kamp yapılabilecek en güzel köşeler ve alanlar şunlardır;

Kelebekler Vadisi

Ege’de kamp yapılabilecek alanlar arasında Kelebekler Vadisi ilk sıradadır.

Kelebekler Vadisi ve vadide yapılacak kamp hakkındaki bilgiler şöyledir;

  • Kelebekler Vadisi Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunur.

  • Vadi bireysel ya da grupça kamp yapma imkanı sunar.

  • Sit alanı ilan edilmiş olan Kelebekler Vadisi kamp yanı sıra insanların yürüyüş yapmasına sağlar.

  • Vadide yer alan patikaları kullanan kişiler Faralya Köyüne ya da şelalelere ulaşabilirler.

Bu özellikler dışında tesis bulunmadığı bilinen vadide 80 tür kelebeğin olduğu bilgisi vardır. Bu sayede kamp için Kelebekler Vadisi’ni tercih eden kişiler farklı türlerdeki kelebekleri görme imkanı da elde edebilirler.

kelebekler vadisi kamp yeri

Muğla Akyaka Kamp Bölgesi

Arkadaşlarıyla kamp yapmak isteyen kişilerin Ege’de tercih edebilecekleri kamp yerleri arasında Akyaka’da vardır. Akyaka Muğla’dadır ve Gökova Körfezi’nin bitişiğinde bulunur. Burası Ege’de en fazla tercih edilen yerleri arasında bulunur. Bu sebeple kalabalık olma ihtimali vardır. Bunda özel kamp alanının bulunmasının da etkisi vardır

 Ancak kişiler sessiz sakin bir kamp deneyimini de yine Akyaka’da yaşayabilirler. Kamp yapmaktan sıkılması durumunda ise bungalov evlerde konaklama imkanı bulunur. Kamp sırasında doğa yürüyüşüne de imkan tanıyan alanda aynı zamanda rüzgar sörfü yapma imkanı da yer alır.

muğla akkaya kamp yeri

Aydın Muğla arasında bir kamp Bafa Gölü

Kamp yapmak için Ege’de tercih edilebilecek yerlerden birisi de Bafa Gölü’dür. Tarihi bir geçmişe sahip olan Bafa Gölü Aydın ve Muğla sınırında bulunur. Gölün bulunduğu tabiat parkı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu alanda kamp yapılabilmektedir. Özellikle sakinlik arayan kişiler Bafa Gölü’nü tercih ederek göl manzarası eşliğinde kamp deneyimi yaşarlar. Ayrıca bölgede bulunan Beşparmak Dağları’nda görülmeye gereken tarihi eserler vardır. Kamp yapmak için göle gelenler bu eserleri görme ve tarihe tanıklık etme imkanı yaşayabilirler.

bafa gölü kamp bölgesi

Saklanmış bir cennet: Kabak Vadisi

Ege kamp tercihlerinden birisi olan Kabak Vadisi Ölüdeniz’e yakın olan Likya Yolu üzerindedir. Vadi ormanlar arasında bulunan adeta saklanmış bir cennettir. Tam doğa tutkunlarının tercihi olabilecek bir yer olan Kabak Vadisi korunmuş alanlardan birisidir. Bu sebeple el değmemiş alanlarda kamp yapmak isteyenler Kabak Vadisi’ni tercih edebilirler. Kamp alanı Likya Yolu üzerinde olduğu için kamp süresince treeking yapma imkanına da ulaşabilirler. Ayrıca Kabak Vadisi Kelebek Vadisi’ne yakın olduğu için aynı yerde durmakta sıkılan kişiler vadiler arasında kamp alanı değişimi yapıp günlerce kamp yapabilirler.

kabak vadisi kamp bölgesi

Manisa Milli Park Spil Dağı

Manisa ilinde yer alan Spil Dağı da doğa tutkunlarının tercih ettiği köşelerden birisidir. Bu dağ kampçıların doğayla iç içe kamp deneyimini yaşamalarını sağlar. Ayrıca bu bölgeyi tercih edenlerin kamp yaparken dağda bulunan mağara, dolin ve kanyonları görme ihtimalleri vardır. Milli park olan Spil Dağı’nı kamp için seçenler doğa yürüyüşü ve dağcılık deneyimlerinde bulunabilirler.

Kamp yapanlar dağın temiz havası sayesinde rahatlayabilir aynı zamanda yaşadıkları sıkıntılardan uzaklaşabilirler. Ayrıca milli park alanında yer alan ağaç türleriyle tanışabilirler. Yabani hayatta yer alan canlıları ve dağda geçmiş zamanlardan kalan kalıntıları görme imkanları bulunur.

spil dağı milli parkı kamp

Uşak Ulubey Kanyonları

Ege bölgesinde kamp yapmak için kullanılabilecek köşelerden birisi de Ulubey Kanyonları’dır. Bu kanyonlar Uşak ili sınırları içerisindedir. Hem kanyonlar içerisinde hem de etrafında çadır kurularak kamp yapılabilecek çok sayıda alan vardır. Kamp için kanyonları tercih edenler ayrıca dünyadaki en uzun kanyonlardan birini Türkiye sınırları içinde görme şansı elde ederler.

ulubey kanyonları

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir