Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler | Fethiye Türkiye’nin en gözde tatil bölgelerinden biridir. Bunun dışında Türkiye dışındaki ülkelerden gelen yabancı turistlerinde gözdesi olmuştur. Türkiye’nin Muğla iline bağlı olan ilçe, 151. 474 nüfusu ile Muğla’nın en kalabalık ilçesidir. Türkiye’nin tatil bölgelerinden bahsedildiği zaman akıllara gelen yerlerden biri olan Fethiye bölgesi aynı zamanda birbirinden eşsiz tarihi güzellikleriyle de ziyaretçilerine tarih ruhunu hissettirmektedir.

Fethiye’nin Tarih Açısından Göz Dolduran Bölgeleri Şunlardır;

 • Amintas Kral Mezarları
 • Likya Lahiti
 • Kayaköy
 • Fethiye Arkeoloji Müzesi
 • Letoon Antik Kenti
 • Fethiye Antik Tiyatrosu
 • Kibyra
 • Sidyma Antik Kenti

Tarih ve kültür alanında güzelliklerinin olduğu kadar deniz turizminin de göz bebeği olarak sayılan sayılı beldelerden biridir. Ünlü plajları ve koyları ile hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerinde ilgi odağı olmaktadır. İlçe coğrafi konumu itibari ile Rodos adası ile karşı karşıyadır. Etrafının adalar ile çevrili olması yerli ve yabancı turistler için başka bir ilgi noktası olmasını sağlamıştır.

Fethiye’de Gezip Görülmesi Gerekilen Yerler

Fethiye hem kültür hem tarih hem de deniz turizmi açısından yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olan bir tatil beldesi noktasındadır. Tarihi bakımdan olduğu kadar birbirinden eşsiz doğa güzellikleri, mavinin en güzel tonuna sahip olan denizi ile göz doldurmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin gezip görmesi gereken bir sürü yerler bulunmaktadır.

​​​​​​Paspatur

Eski kent anlamına gelen Paspatur Fethiye ilçesinin en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Birbirinden eşsiz otantik evleri ile kendine hayran bırakan yerleşim yeri aslını değiştirmeden restore edilerek korunmuştur. Paspatur yerleşim yeri tarihi mekanlara ve marinaya olan yakınlığı ile bölgenin en kolay ulaşımına sahip bölgedir. Bu yerleşim yeri aynı zamanda bir çarşıdır ve bu çarşının içerisinden birbirinden güzel eşyalar satılmaktadır. Çarşının içerisinde hediyelik eşya dükkanlarının olduğu kadar kilimler ve halılarda mevcuttur. Alışverişlerini yapmakta olan turistlerin dinlenebilmesi adına kafeler, barlar ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca çarşının bu denli canlı bir yapıda olması onun şehrin can noktası unvanını almasını sağlamıştır.

Paspatur Fethiye
Paspatur Fethiye

Ölüdeniz

Fethiye denilince tatilcilerin akıllarına ilk gelen yer olan Ölüdeniz bölgenin en güzel ve meşhur kumsaldır. Tarihi açıdan oldukça eski zamana Likyalılar dönemine kadar inen Ölüdeniz Likyalıların tabiri ile Işık ve Güneş Diyarı olarak bilinmektedir. Denizin Ölüdeniz olarak nitelendirilmesinin sebebi dalgasız ve sakin yapıda olmasıdır.

Dalgasız olmasına rağmen kendini temizleyebilen nadir denizlerden biridir ve bu özelliği sebebi ile de suyu berrak gibidir. İlçe merkezi ile uzaklığı km olan bu bölge tatilcilerin en uğrak yeridir. Denizinin yanında kamp severler için kamp yapılabilecek alanlar da mevcuttur. Kamp dışında Ölü denizi tepeden gören ve yamaç paraşütü yapmayı sevenlerin ilgi odağı olan Babadağ dağı bulunmaktadır.

Ölüdeniz Fethiye
Ölüdeniz Fethiye

Gemile Adası

Ölüdeniz havzası içerisinde yer alan ada Fethiye ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Gemile Adası olarak bilinen adının yanında bir de Aziz Nikola Adası olarak da bilinmektedir. Tarihi olarak 5. yüzyıla kadar uzanan ada dinsel yapı bakımından ön plana çıkmış ve dinsel tarih alanında ilgi görmektedir. Bizans imparatorluğunun da egemenliği altında kalan adada Bizans etkileri görülmektedir. Bizans döneminden kalma Aziz Nikola kilisesinde evler, su sarnıçları gibi yapılar bulunmaktadır. Bunların dışında adada denize girmek isteyenler için plaj ve kamp yapmak isteyenler için kamp alanları da mevcuttur. Tatil severlerin bu plaja ve kamp alanına girmesi için belli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Gemile Adası Fethiyea
Gemile Adası Fethiyea

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir