Manavgat Gezilecek Yerler | 2020

Manavgat Gezilecek Yerler | Gerek tarihi, gerekse coğrafi güzellikleri nedeni ile Antalya’nın en gözde ilçelerinden biri olmayı başarmış Manavgat, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkemizin en fazla turist çeken şehri olan Antalya’ya 60 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Mutlaka görülmesi gereken birçok noktası olan Manavgat ilçesi için, gezilmesi gereken en önemli yerleri listeledik.

Manavgat Gezilecek Yerler | Manavgat Şelalesi

Adını bulunduğu ilçeden alan Manavgat Şelalesi, 3-4 metrelik bir kayaç tortusundan dökülerek coğrafi yapıyı oluşturmaktadır. Az bir mesafeden dökülmesine karşın akarsu debisinin fazla olması nedeni ile eşsiz bir görüntüye ev sahipliği yapan şelale, günümüzde Manavgat ilçesinin en ünlü noktalarından biri olarak bilinmektedir.

Bununla beraber şelale etrafında yer alan piknik alanları, kamp bölgeleri gibi imkanların bulunması nedeniyle doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen kişiler için kaçırılmayacak bir fırsat sunan Manavgat Şelalesi, Antalya il merkezinden toplamda 74 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımın oldukça kolay sağlandığı şelale bölgesi, günümüzde en çok turist çeken alanlar arasında bulunmaktadır.

Seleukeia Antik Kenti

Bilindiği üzere Antalya, sahip olduğu tarihi geçmiş nedeni ile başta Olympos olmak üzere onlarca farklı antik şehre ev sahipliği yapmaktadır. Bu zenginliğe sahip ilçelerin başında gelen Manavgat ise, Seleukeia Antik Kenti’ni sınırları içerisine almaktadır. Bucakşeyhler Köyü sınırları içerisinde yer alan antik alan, ulaşımın yalnızca yürüyerek yapıldığı bir rota ile ulaşılmaktadır.

Bu alan içerisinde yer alan antik yapılar şunlardır;

  • Pamfilya anıt mezarları

  • Lyrbe medresesi

  • Pamphylia tapınakları

  • Antik Seleukeia kütüphanesi

seleukia antik kenti lyrbe manavgat

Birbirinden farklı birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Seleukeia Antik Kenti, hangi yüzyılda imar edildiği henüz kesinleşmemiş bir tarihe dayanmaktadır. Bölgeye ulaşım için dar ve enfes manzaraya sahip ormanlık bölge yolunu kullanmak gerekir. Bu yolu takip ederek ulaşılabilen antik kent, coğrafi güzellikler ile tarihi yapıların buluştuğu özel bir bölge olarak bilinmektedir.

Manavgat Boğaz Plajı

Side Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Boğaz plajı, adını muntazam coğrafi yapısından almıştır. İki farklı yakaya sahip olan plaj, ortasından bir akarsuyun denize döküldüğü alana ev sahipliği yapmaktadır. Antalya plajlarına oranla daha sakin olması nedeni ile sessizliği seven kişiler tarafından tercih edilmesi gereken alanlar arasında yer alan Boğaz plajı, aynı zamanda birçok alabalık çiftliğini de bünyesinde barındırmaktadır.

Orman ve denizin birleştiği noktada tatlı su balıklarını tüketerek unutulmaz bir tatil geçirmek isteyen kişilere, mutlaka Manavgat’ta bulunan Boğaz plajını ziyaret etmelerini önermekteyiz. Boğaz plajı, aynı zamanda 2015 yılı itibari ile Uluslararası Çevre Vakfı tarafından verilen mavi bayrak belgesine de sahip olmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeni ile Antalya sınırları içerisinde yer alan 202 plajdan biri olarak bilinmektedir.

manavgat boğaz mevkii

Manavgat Oluk Köprü (Köprülü Kanyon)

Roma İmparatorluğu’ndan kalan ve Pisidya kentinin sınırları içerisinde inşa edilen Oluk Köprü, Manavgat’a gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer alır. Toplamda 14 metrelik bir yüksekliğe sahip olması nedeni ile iki kanyon arasında enfes manzaralara ev sahipliği yapan köprü, yapılan araştırmalara göre 1800 yıldır ayakta kalmayı başarabilmiştir.

oluk köprü köprülü kanyon manavgat

Roma mimarisinin kullanılması nedeni ile kesme taşların birleşimi sonucu oluşturulan köprü, harç kullanılmadan meydana getirilmiştir. Bu nedenle mimari yapılar arasında da oldukça büyük bir öneme sahip olan Oluk Köprü’ye 42 kilometre ileride bulunan Köprüpazar Köprüsü’de eşlik etmektedir. Roma mimarisinden birçok yapı görülebilen Antalya şehrinde, Oluk Köprü oldukça büyük bir öneme imza atmaktadır. Manavgat sınırları içerisinde Pisidya şehrinden arda kalan daha birçok yapıya rastlanılmaktadır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir