Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Antik Kent | 2020

Yüzyılları aşan tarihleri sayesinde geçmiş ile bugün arasında köprü kuran antik kentler vardır. Bu antik kentlerin hikayeleri ve anlata anlata bitiremediğimiz efsaneleri vardır. Bu yüzden mutlaka bu yerleri görmeniz gerekiyor. Dünyanın her yerinde bulunan bu antik kentler, hem manzaraları ile hem de tarih sayfasındaki yerleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Birçok milletin yaşamlarına dair ipucu veren bu antik kentler, tarihi keşfetme yolunda büyük fikirler veriyor. Ziyarette bulunan insanları büyüleyen bu yapıtlar, her insanın görmesi ve dolaşması gereken yerlerden oluyor.

Şanlıurfa Göbeklitepe

Başrol olarak birçok oyuncunun yer aldığı “Atiye” adlı dizi ile hemen herkes Göbeklitepe hakkında bilgi edindi. Halbuki bu yapıt ülkemiz topraklarında her zaman bizimleydi. Bilindiği üzere, “tarihin sıfır noktası” olarak tanınıyor. Ayrıca yapay bir höyük olduğunu da biliyoruz. Tarihsel olarak milattan önce 10.000 yıllarına kadar dayanan bir tarihe sahiptir. Dünyanın birçok eski yapıtından daha eski bir yapıttır.

Ayrıca kutsal alanlardan ilki olarak biliniyor. Muhteşem görüntüsü ile ülkemizde yer alan yapıt, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yapıt olarak öne çıkıyor. Yapıtın duvarlarında hayvan figürleri yer alıyor. Elbette bu da o zaman dahi sanata verilen önemi gösteriyor. Göbeklitepe için çeşitli turlar düzenleniyor. Bu turlar sayesinde daha yakından görme şansınız bulunuyor. Son yıllarda sürekli gündeme geliyor. Birçok şirkete proje kaynağı olarak da biliniyor. Gün geçtikçe artan turist sayısı ile de dünya listelerini zorlamaya devam ediyor. Sizler de en yakınınızda yer alan bu yapıtı ziyaret etmelisiniz.

göbeklitepe antik kent şanlıurfa

Petra Antik Kenti

Petra, ülke olarak Ürdün sınırları içerisinde yer alıyor. Bu antik kenti birçok film sahnesinde görmüş olabilirsiniz. Tarihsel olarak milattan önce 400 yıllarına ulaşan bir tarihi vardır. Kentin dağ üzerine yapılması da görsel bir şölen tablosu oluşturuyor. Bu kent yine Nebati Krallığı’na başkentlik etmiştir. En dikkat çeken özelliklerinden biri de, tarihi ticaret yolları üzerinde yer almasıdır. Birçok antik tapınaklar ve eserler de Petra kentinde yer alıyor.

Petra Antik Kenti

Machu Picchu

Peru sınırları içerisinde yer alan antik kent, 2430 metre yüksekliğe inşa edilmiştir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olarak biliniyor. Antik kentin anlam olarak “Yaşlı Zirve” geldiğini belirtelim. Ayrıca antik kent içerisinde yer alan merdiven sistemi ile gezinti yapmak kolaylaşıyor. Dikkat çeken bir konusu ise kentin dizaynıdır. Kentsel bölgeler ile tarımsal bölgeler birbirinden ayrı bir şekilde yer alıyor.

Machu Picchu antik kenti

Teotihuacan

Meksika’da bulunan bu antik kent, gizemli bir yapıt olarak öne çıkıyor. Çünkü yapılanı ve yapılma nedeni henüz bilinmiyor. Kentin mimarisi görenleri şaşkına uğratıyor. Kent içerisinde piramit ve tapınaklar yer alıyor. Güneş Piramidi başta olma üzere, Ay Piramidi ile de birçok turisti kendisine çekiyor.

Teotihuacan antik kenti

Longmen Mağaraları

Çin sınırları içerisinde yer alıyor ve Ejderha Kapısı Mağaraları adı ile anılıyor. Binlerce heykel bu kentte yer alıyor. Buda ve eğitimindeki insanların heykellerini taşıyor. Bu özellikleri ile ziyarette bulunmanız gereken yerlerden biri oluyor.

Longmen Mağaraları

Pompeii

İtalya’nın gözde tarihsel yerlerinden biridir. Napoli şehrine yakın bir konumdadır. Bilhassa Roma kültürüne ait birçok yapıt ve eserler bulunuyor. Aynı zamanda Avrupa’yı yansıtan bir tarihi vardır. Bir volkanik patlama neticesinde şehir kaybolmuştur. Ancak 1748 senesinde tekrar keşfedilmiştir. İtalya için önemli bir turizm kaynağı olması ile de öne çıkıyor. Aynı zamanda dünya mirasları listesinde kendisine yer buluyor. Gezmek istediğiniz zaman bu kenti gezebilirsiniz. Bir daha unutamayacağınız bir kent olarak hayatınıza girecektir.

Pompeii antik kenti

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir