Seyahat Etmenin Faydaları

Seyahat Etmenin Faydaları

Seyahat, kişilerin bir yerden günlük alışkanlıkları dışında kalan uzak bir yere doğru yer değiştirmesi olarak tanımlanıyor. İlk çağlardan bu yana insanlar daha çok başka yerleri tanımak için seyahat ediyorlar.

Ama coğrafi bir yer değişikliğini ifade eden seyahat, daha çok kültürel değişikliklerin gözlemlendiği incelemelere dönüşüyor. Seyahat, insanın bilgi düzeyinin artmasından zihnen dinlenmesine kadar birçok fayda sağlıyor. Ama önce seyahat düşüncesini içselleştirmek gerekiyor.

seyahat etmek
seyahat etmek

Seyahat Düşüncesinin Önündeki Engelleri Kaldırın

Seyahat etme düşüncesi, kimileri için bir korku olarak ortaya çıkıyor. Çünkü seyahat bir değişimi temsil ediyor ve her değişimin karşısında alışkanlıklarını terk etmek istemeyen bir düşünce tarzı yer alıyor. Öncelikle bir değişimi temsil eden seyahat konusunda kararlı olmak gerekiyor. Elbette seyahat etmek dikensiz bir gül bahçesinde gezmek anlamına gelmiyor. Seyahat etmenin bazı zorlukları bulunduğu gibi bazı yanlış bilinenler de seyahat düşüncesinden bazı insanları soğutuyor.

Seyahat etme düşüncesinin önündeki en büyük engellerden birisini seyahatin maliyeti oluşturuyor. Bu hesaplama yapılırken içine düşülen yanılgılardan birisi seyahat döneminde seyahat yerine bulunulan mekânda kalmanın maliyetinin dikkate alınmamasıdır. Oysa insanın her durumda oluşan sabit giderleri bulunuyor. Bu sabit giderler çıkarıldıktan sonra konforlu bir seyahat düşüncesi ile hareket edilmiyorsa maliyetin çok da fazla olmuyor.

seyahat etmenin faydalari 1
seyahat etmenin faydalari 1

Anı Biriktirin

Seyahat, hayata anlam katan aktiviteler arasında yer alıyor. Ömrünü bir bölgede işi ve evi arasında geçiren insanların hayatları bir müddet sonra iyice monotonlaşıyor. Tekdüze yaşam, bir müddet sonra insanları hayatın anlamını sorgulamaya itiyor.

Bu sorgulama, bir müddet sonra bunalım halini alıyor. Seyahat eden insanlar ise yeni yerlerde yeni kişilerle tanışmakla kalmıyor. Her gidilen yerde karşılaşılan insanlar, yaşanan olaylar hayata anlam kazandırıyor. Seyahat ederken yaşanan tüm olaylar birer anı olarak bellekte yer ediyor. Bu anılar, hayatın ilerleyen dönemlerinde karşılaşılan problemler için çözüm yolları sunuyor.

seyatah etmek
seyatah etmek

Farklı Kültürleri Tanımak Ufkunuzu Açar

Kültür, farklı bilgi ve hayat tarzlarının sonucunda oluşuyor ve değişiklikler gösteriyor. Seyahat etmek, insanın farklı kültürlerle tanışmasına imkân sağlıyor. Kendi kültürü içerisinde hoş karşılanmayacak davranışların başka kültürlerde günlük davranışın birer parçası olduğunu görmek her şeyden önce insanlarda hoşgörünün artmasını sağlıyor.

Kültür iletişimi, toplumların gelişiminde de önemli rol oynuyor. Bu nedenle, seyahat eden insanlar başka kültürlerle etkileşime girdiklerinde sadece kişisel gelişimlerini sağlamıyorlar, toplumun ilerlemesinde de önemli rol oynuyorlar.

Yeni İş İmkanları

Seyahat eden insanların farklı kültürlerle etkileşimleri dışında kurdukları dostluklar, seyahat ettikleri bölgelerde yaşadıkları tecrübeler, insanların hayat tarzları hakkında edindikleri bilgiler insanların ufkunu genişletiyor. Bu gelişim, girişimcilik beceri ve cesaretini de artırıyor. Her bir seyahat, yeni bir iş fikrinin doğmasına yol açabiliyor. Bu durum, kişilerin ekonomik gelişimine katkı sağladığı gibi üretkenliği de artırıyor.

Çok Gezen mi Çok Okuyan mı?

Öğrenme açısından çok gezme, kitapla mukayese edilecek seviyede bir anlam taşıyor.

 • Seyahatin öğrenme dışındaki faydaları şunlardır:
 • Kişi, seyahat sırasında değişen durumlarla karşılaştıkça karar verme hızı artar.
 • Yalnız seyahat eden birisinin inisiyatif kullanma becerisi gelişir.
 • Planlı yaşama zarureti, plan yapma alışkanlığını geliştirir.
 • Farklı kültürlerle karşılaşmak hoşgörülü olmayı sağlar.
 • Yeni arkadaşlar kazandırır.
 • İnsanlarla diyalog kurma yeteneğini artırır.
 • Hayal gücü ve yaratıcılığı artırır.
 • Ruhsal dinginlik verir.
 • Mekân değişikliği ferahlık sağlar.

Seyahat etmenin bu faydaları dışında stres üzerine olumlu etkisinin olduğu da biliniyor. Seyahat sırasında insan ruhu daha dingin bir hal alıyor. Konforlu bir seyahat yerine bunu bir macera olarak görenler ise daha zor şartlarda yaşayarak özgüvenlerini artırıyor.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir