Sıfır Koronavirüs Vakası Olan Antalya Kaş’a Nasıl Gidilir? | 2020

Sıfır Koronavirüs Vakası ile Antalya Kaş özellikle tatil için tercih edilen yerlerin başında gelir. Mis gibi doğası, mükemmel denizi ve manzarası ile tatilcilerin uğrak noktasıdır. Özellikle son zamanlarda pandemi yüzünden çoğu kişi tatile gidip gitmeme konusunda kararsız kaldı.

Özellikle gittikleri yerde vaka olup olmadığı, varsa ne kadar yoğunlukta olduğu merak konusu haline geldi. Kaş, 0 vaka sayısı ile oldukça güvenli bir yer. Bu yüzden yaz tatili için rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle gizli kalmış koylarında herkesten uzak günler geçirebilirsiniz.

antalya kaşa nasıl gidilir

Koronavürüs Sıfır Vaka Kaş nerede?

Sıfır Koronavirüs Vakası olan Kaş ilçesi Antalya’nın en batısında yer almaktadır. Akdeniz kıyılarında uzanan bir tatil beldesidir. Kökeni Likyalılara uzandığı için tarihi bakımdan da oldukça zengindir.

Tam karşısında ise Akdeniz’e 2.100 m uzaklıkta bulunan ve Yunanistan’a bağlı olan Meis Adası yer almaktadır. Kıyı uzunluğu ise 70 km’dir.

Kaş ve Antalya arası mesafe ise 170 km’dir. Batıda Eşen Çayı, doğuda Demre ve Muğla’nın Fethiye ilçesinin arasında kalmaktadır.

koronavirüs sıfır vaka

Antalya Kaş’a Hava yoluyla ulaşım

Sıfır Koronavirüs Vakası olan Kaş’a farklı ulaşım imkanlarını kullanarak varabilirsiniz. Önemli olan hangisini istediğinizi, hangisinde rahat ettiğinizi seçmek. Eğer hava yoluyla gitmeye karar verdiyseniz en yakın havalimanı Muğla’da yer almaktadır.

İstanbul’dan direk Dalaman Havaalanına 1.30 saatlik uçuşlar mevcuttur. Muğla’ya uğramadan direk Antalya’dan gitmek istiyorsanız da Antalya Havalimanını tercih edebilirsiniz.

Havalimanlarından Kaş’a varabilmek için;

Eğer Dalaman Havalimanından Kaş’a gideceksiniz, Kaş-Dalaman arası 168 km’dir. Dalaman Havalimanından kiralık araç veya özel transfer tutabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat 40 dakika sonra Kaş’a varabilirsiniz. Farklı bir seçenek ise Havalimanından Havaş servisleri kalkıyor, Fethiye’ye bu servis ile gelip oradan 110 km sonra Kaş’a varabilirsiniz.

antalya kaş sokakları

Eğer Antalya Havalimanını tercih edeceksiniz, sahil yolundan gittiğinizde 203 km sürüyor. Gidiş rotası diğer seçeneğe nazaran daha görkemlidir. Kemer, Kumluca, Finike ve Demre rotalarından geçtikten sonra Kaş’a varabilirsiniz. Fakat şu unutulmamalıdır ki, yol sarp kayalar ve virajlı yollar arasında geçiyor, yaklaşık 3 saat sürecektir.

Manzaralar ise görülmeye değerdir, Ağullu köyünden geçtikten 8 km sonra karşınıza eşsiz bir Kaş manzarası çıkar, Kaş’ın içinde göremeyeceğiniz bir güzelliktir. Eğer sahil değil de yayla yolunu seçerseniz de sizi farklı bir doğa harikası bekler. Torosların üzerinden geçerek, 187 km sonra varabilirsiniz.

Hangi manzarayı görmek istiyorsunuz, yaşadığınız şehir hangi havalimanına gitmek için uygun gibi konularda karar verdikten sonra seçim yapabilirsiniz.

Antalya otogardan kalkan Kaş otobüsleriyle ulaşım

Antalya’da yaşıyorsanız veya Antalya’dan Kaş’a geçmek istiyorsanız otogardan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüsün fiyatı ise 28 Tl’dir.

antalya kaş

İstanbul’dan Kaş’a ulaşım

İstanbul-Kaş arası 860 km mesafededir. Hava yolu tercih etmeyecekseniz, kara yolu da bir seçenek olabilir. Eğer özel aracınızla gitmek istiyorsanız yaklaşık 12 saat sürecektir.

Takip etmeniz gereken rota ise Afyon üzerinden Sandıklı, Burdur, Bucak, Korkuteli, Elmalı’dır. Buradan sonra Kaş’a ulaşabilirsiniz.

Eğer otobüs tercih edecekseniz de Kaş’a direk giden firmalar bulunmaktadır. Kamil Koç 130 Tl’dir ve en çok tercih edilen firmadır. Otobüs yolculuğu da yaklaşık 15 saat sürer.

Ankara’dan Kaş’a ulaşım

Ankara-Kaş arası 680 km’dir ve yolculuk yaklaşık 10 saat sürmektedir. Gidiş rotasında eğer özel aracınızla gidecekseniz, Korkuteli ayrımından dönüp Elmalı-Gömbe yoluna sapın. Bu yol Antalya sahil yoluna göre 100 km daha kısadır. İstanbul’da olduğu gibi Ankara içinde özel otobüs firmaları bulunmaktadır.

Muğla’dan Kaş’a ulaşım

Sıfır Koronavirüs Vakası’nın olduğu Kaş’a Muğla-Kaş arası 225 km’dir ve yaklaşık 3 saat 40 dakika sürmektedir. Özel aracınızla rahatlıkla gelebilirsiniz. Eğer yolda sıkıntı yaşıyorsanız navigasyondan da yardım alabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir