Spor ve Kamp Tutkunları İçin Bu Yazın En İyi Rotaları

Spor ve Kamp Tutkunları İçin Bu Yazın En İyi Rotaları

Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyen, aynı zamanda da birbirinden farklı spor imkanlarını sunması nedeni ile bu kişiler için günümüzde bulunmaz bir fırsat sunan birçok belde bulunuyor. Farklı spor dalları için imkanlar sunan bu rotaları, sizler için derledik.

Cunda Adası / Balıkesir

Ülkemizde en çok turist akının yaşandığı bölgelerden biri olan Cunda Adası, Balıkesir iline bağlı bir belde olarak bilinmektedir. Özellikle yapılaşmanın az olması nedeni ile korunmaya devam eden doğa, birçok doğa sever tarafından Cunda Adası’nın tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.

Cunda Adası’nın güney bölümünde yer alan ve yılın hemen hemen tüm zamanı boyunca faaliyet gösteren kamp alanı sayesinde, kişiler istedikleri her an adaya kaçarak doğa ile buluşma imkanına erişebiliyor. Cunda Adası, aynı zamanda dalış tutkunları için de bulunmaz bir beldedir. 50 metre derinliğe kadar artan dalış noktalarına sahip olan Cunda Adası’na giderek, Türkiye sınırları içerisinde en keyif alabileceğiniz dalış noktalarında kendinizi deneyebilirsiniz.

cunda adasi
cunda adasi

Hatila Vadisi / Artvin

Artvin’in hemen merkezinde yer alan ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altında tutulan Hatila Vadisi Milli Parkı, birçok dere ve akarsuya da ev sahipliği yapan oldukça önemli bir bölgedir. Merkez ilçesinden yalnızca 10 kilometrelik bir yolculuk sonucu ulaşılabilen Hatila Vadisi, aynı zamanda ziyaretçilerine rafting gibi spor dallarını da beraberinde sunmaktadır.

Toplamda 17 bin hektar büyüklüğünde bir alanı kaplayan Hatila Vadisi, içerisinde bulunan iki farklı kamp alanı ile birlikte doğa severler tarafından sıkça tercih edilen rotalar arasında yer almaktadır. Bununla beraber 2004 yılına kadar avcılık imkanını da sunan vadi, 2004 yılında bu eylemin yasaklanması sonucu uygulamayı kaldırmıştır. Günümüzde ise tüm spor branşları ile birlikte özellikle kamp ve rafting tutkunlarının en çok tercih ettiği ve görmek istediği yerler arasında bulunmaktadır.

hatila vadisi
hatila vadisi

Kelebekler Vadisi / Muğla

Türkiye güzelliklerini saydığımda en başlarda gelecek olan Kelebekler Vadisi, gerek yurt içi gerek yurt dışından her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin en güzel bölgelerinden biri olan vadi, aynı zamanda yüzlerce çadır kurulmasına imkan veren bir alanı da içinde kapsamaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne giderek yapabileceğiniz sporlar arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Yamaç Paraşütü
  • Trekking
  • Tırmanma
  • Dalış

Sunduğu birçok farklı spor kategorisi nedeni ile spor severler tarafından da her yıl tercih edilen Kelebekler Vadisi, aynı zamanda sunduğu kamp alanı ile birlikte kamp hayali kuranlara da ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Gün içerisinde belirli saatlerde ücretsiz olan elektrik ve duş gibi imkanlardan da yararlanabilmek burada mümkün. Aynı zamanda Kelebekler Vadisi üzerinden rotasına devam edecek kişiler için Ölüdeniz bölgesi ise yalnızca 1 saatlik bir uzaklıkta yer alıyor.

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

Bozcaada / Çanakkale

Avrupa standartlarına göre dünya üzerinde en temiz sulardan birine sahip olan Bozcaada, birçok doğa sever kişisine unutulmaz bir tatil imkanını sunuyor. Adanın imara açılmamış bölgeleri üzerinde yeşil ve mavinin tüm tonlarını görebileceğiniz ada üzerinde, aynı zamanda yalnızca 200 metrelik bir mesafede bulunan kamp alanlarına giderek doğa ile iç içe bir tatil imkanına erişebilirsiniz. Aynı zamanda yılın birçok ayı boyunca açık kalan kamp alanları, yılın her ayı turist almaya devam ediyor. Bununla birlikte Çanakkale Havalimanı’na ulaşım için yalnızca 2 saatlik bir mesafe kat edilmesi gereken Bozcaada, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

bozcaada
bozcaada

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir