Tarih Kokan Gizemli Yer Side

Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan side, dünya üzerinde oldukça tanınan, turistik beldeler arasında yer alıyor. Belde özellikle tarihi yerlerinin çeşit ve güzelliği ile muhteşem doğası, tertemiz denizi ve pırıl pırıl plajlarından dolayı rağbet görüyor.

Side’nin Tarihi

Side, dünya tarihi içinde önemli bir yere sahip bir liman kenti olmuştur. Beldenin tarihinin M.Ö 7’nci yüzyıldan daha eski olduğu kabul edilmektedir. Bölge önce Lidyalıların, akabinde ise Perslerin egemenliği altında bulunmuştur.

Büyük İskender’in bölgeyi fethinden sonra ise, Roma topraklarına katılmıştır. Side, altın çağını Roma döneminde yaşamıştır. Daha sonra arapların saldırısı ile yağmalanan bölge, afet ve yangınlarla da harap hale gelmiştir. Selçuklular ve Hamitoğulları beyliklerinin egemenliğinden sonra, 15’nci YY.da tamamen Türk toprağı olmuştur.

side gezilecek yerler
side gezilecek yerler

Side’de Gezilecek Yerler Nereleridir?

Side’yi ziyaret edecekler için, tarihi ve turistik birçok yer bulunuyor.

Side’de gezilecek yerler listesinin başlarında şu yerler geliyor;

  • Side antik kenti: M.Ö 7’nci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen antik kentte, 15 bin kişi kapasiteli antik tiyatro, agora, Apollon tapınağı ve agora hamamı gibi önemli eserler bulunuyor.
  • Side müzesi: antik kentin içerisinde bulunan müzede, Roma dönemine ait ender eserler bulunmakta
  • Seleukia antik kenti: tarihi M.Ö. 3’ncü yüzyıla dayanan antik kent, helen ve roma kültürlerinin yanı sıra, Bizans dönemlerine ait eserleri barındırıyor.
  • Köprülü kanyon: Side ilçesinden 60 km uzaklıkta olan köprülü kanyon, muhteşem güzelliği ile çok fazla misafiri kendisine çekiyor.
  • Altınbeşik mağarası: düdensuyu mağarası olarak da bilinen ve botla gezilebilen mağarada, doğal traverten oluşumlarının muhteşem bir güzelliği keşfedilebilir.
  • Titreyengöl: rüzgardan dolayı gölün üzerinde oluşan titreşimden ismini alan göl, muhteşem doğa yapısına sahip. Ayrıca dinlenmek ve yemek yemek için ideal mekanlar da barındırıyor.

Side’ye gelen misafirler, biraz zaman ayırarak Manavgat şelalesi ve Aspendos tiyatrosunu da ziyaret edebiliyorlar.

side tarihi yerler
side tarihi yerler

Side’de Ne Yenir?

Side’de yenilecek yemeklerin başında, taze deniz mahsulleri geliyor. Deniz ürünlerinin yanı sıra arapaşı çorbası, saç kavurma, patlıcan ve turunç reçeli, hibeş, laba ve patlıcan kebabı da en çok tercih edilen yemekler arasında bulunuyor.

Side’de Nerede Kalınır?

Side, konaklama imkanlarının çeşit ve kalitesi ile de öne çıkmaktadır. Beldenin merkezinde bulunan oteller, özellikle yeme içme, alışveriş ve tarihi yerleri gezmek için tercih ediliyor. Beldede denize çok yakın ve denize sıfır birçok otel bulunuyor.

Side’deki oteller, her bütçeye uygun konfor seviyesine sahip bulunuyor. Özellikle deniz turizminin başladığı dönemde, otellerde konaklama sorunu yaşamamak için erken rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Beldede ayrıca, daha uygun fiyata kiralık ev ve pansiyonlar da bulunuyor. Kamp yapmak isteyenler için de belde muhteşem manzaralı ve konforlu alanlara sahip.

side antik kenti
side antik kenti

Side’ye Nasıl Gidilir?

Side’ye gelmek için en kısa ve konforlu yol hava yolu oluyor. Side, Antalya hava limanına 75 km uzaklıkta bulunmakta ve buradan otobüs veya araç kiralama ile ulamak mümkün oluyor. Antalya’ya özel araçla gelenler, beldeye yaklaşık 1,5 saatte ulaşabilir. Side’ye birçok şehirden, direk otobüs seferleri de bulunuyor. Ayrıca şehirden otobüs ve minibüslerle de Side’ye ulaşma imkanı mevcut. Side yat limanına, özel yatlarla da ulaşmak ve demirlemek mümkün olmakta.

Side’ye Ne Zaman Gidilir?

Side’ye yılın 12 ayı da gidilebilir. Belde de her mevsim yapılabilecek çeşitli faaliyetler ve katılına bilecek festivaller bulunuyor. Deniz turizmi için gelenler genellikle, Haziran ve Eylül ayları arasındaki zamanı tercih ediyorlar. Doğa sporları ve tarihi yerleri gezmek için ise daha serin olan Mart ve Nisan ayları tercih edilebilir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir