Tatilde hasta olmayın | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat etmek herkes için heyecan verici ve keyiflidir. Ancak bu eğlencenin sağlık için olumsuz bir etkisi olmaması adına gidilecek bölgeyi tanımak ve dikkatli olmak gerekmektedir.

Seyahat Hastalıklarının Görülme Sıklığı

Yapılan araştırmalar sonucunda her yıl 80 milyon insanın seyahat ettiği açıklanmıştır. Ancak bu seyahat eden insanların yüzde 22’sinde hastalık görüldüğü saptanmıştır. Hatta bu insanların yüzde onu hastaneye başvuruyor.

Seyahat Aşıları

Seyahat aşıları genel olarak gidilecek ülkeye, bağışıklık durumuna, önceden yapılmış aşılara ve benzeri durumlara göre karar verilerek yapılmaktadır. Ancak sarıhumma, Meningokok aşıları hastalığın bulunduğu ülkelere gidilmesi durumunda mecburi olarak yapılmaktadır.

seyahat asisi
seyahat asisi

Gebeler İçin Öneriler

Gebe olanlar her ilacı kullanılamayacağı için özellikle dikkat edilmesi gereken kişilerdir. Seyahat etmek isteyen gebelerin gebeliklerinin 3 ile 6 ayları arasında yapmaları tavsiye edilir. Seyahat aşısı olarak bilinen aşıların bazıları gebeler için uygun değildir. Aynı zamanda spor yapılan bir tatil gebeler için uygun değildir. Gebeler ile birlikte özel olarak dikkat edilecek bir diğer grup ise emziren annelerdir.

Kronik Hastalıkları Olanlar

Kalp hastalığı ve benzeri Kronik hastalığı olan bireylerin doktor kontrolü ile gerekli önlemleri alarak seyahat etmeleri önerilmektedir. Bu kapsamda özellikle saat bakımından ilaç kullananlar için değişiklikler ile ilgili doktorlar ile görüşmek gerekir. Aynı zamanda gidilen yerde sorun çıkmaması adına İngilizce olarak hazırlanmış bir raporun olması gerekir.

Seyahat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat yeni bir düzen demektir. Bu sebeple gündelik rutinlerin değişmesi söz konusu olacağı için seyahat öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • ​​​​​​Yalnızca seyahat öncesinde değil bireylerin tüm hayatı boyunca yapması gereken vücut direncini artırmaktır. Bu kapsamda sağlıklı bir yaşam için dikkat etmek gerekir. Çünkü seyahat hastalıkları ve benzeri rahatsızlıklar durumunda vücut direnci ne kadar güçlü olursa atlatmak da o kadar kolay olur.
  • Seyahat öncesinde yapılan bavul hazırlığında iklim değişikliği göz önünde bulundurularak eşya alınmalıdır. Bu nedenle gidilecek yerın koşullarının iyi bir şekilde araştırılması ve gereken önlemlerin alınması gerekir.
  • Gidilecek ülkenin aşı gerekliliği olup olmamasına dikkat etmek önemlidir.

Seyahat Esnasında Dikkat Edilecekler

Seyahat esnasında hasta olmamak için büyük bir özen göstermek gerekmektedir.

Bu nedenle özellikle dikkat edilecek konular şöyle sıralanabilir;

  • Seyahat esnasında en önemli şey, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmektir. Sağlıklı beslenmek ve vücudun rahatsız olacağı yemekler yememek önemlidir.
  • Sağlıklı bir vücut için egzersiz yapmak oldukça önemli bir konudur.
  • Yolculuk sırasında sürekli kullanılan bir ilaç varsa yanında olması ve kolay ulaşılabilir olması önemlidir.

Özellikle koronavirüs döneminde seyahat esnasında yapılacak en önemli şey hijyene dikkat etmektir. Çünkü seyahat esnasında bulaşıcı hastalıkların yayılma ihtimali yüksektir. Bu kapsamda sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve uyarılara uyulmalıdır.

Önlemlere Rağmen Hasta Olunması Halinde

Bazen ne kadar önlem alınırsa alınsın seyahat esnasında hasta olunabiliyor. Bu sebeple hastalığın büyük sorunlar açmaması adına yapılması gerekenler vardır ilk olarak hasta olunması ihtimaline karşı bir ilk yardım çantasının bulundurulmasıdır ve acil bir sağlık sorunu yaşandığında veya bir rahatsızlık söz konusu olduğunda yapılması gereken doğru kişiden yardım istemektir.

Bununla birlikte yola çıkmadan önce sağlık sigortası yaptırmakta fayda vardır. Zaten genel olarak birçok büyük otel ve benzeri mekanların doktoru vardır. Bir sorun yaşandığı takdirde bu doktorlara başvurmak mümkündür. Aynı şekilde yolculuk esnasında da Etraftaki görevlilerden yardım istemek mümkündür. Uçak ya da trendeki görevliler bu durumlar için eğitim almışlardır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir