Türkiye’de Görülmesi Gereken Müzeler

Ülkemiz bin yıllardır süregelen medeniyet eşiği olarak birçok farklı kültüre ev sahibi olmuştur. Buradan gelip geçen farklı insanlar ve kültürler bu topraklar üzerinde kendi görüşlerince ve yeteneklerince yapıtlar inşa etmişler, adeta bir farklılıklar mozaiği olarak varlığını koruyarak bu günlere ulaşmıştır. Peki, ülkemiz de var olan milletlerin bıraktığı izler nelerdir? Hangi müzeler bu izlerin eserlerine sahiptir?

Topkapı Saray Müzesi

Belki de en ünlü ve Türk-İslam kültürünün güzel bir yansıması olan Topkapı müzesi, özellikle yavuz döneminde mısırdan getirilen peygamber emanetleri ile bilinir. Osmanlı ya has çini hat sanatları ile bezenmiş duvarlar, harem odaları, has odalar, yer sedirleri, rahleler, işleme süsler gibi birçok Türk medeniyeti ürünleri müze içerisinde bulunmaktadır.

topkapi sarayi
topkapi sarayi

Arkeoloji Müzesi

İstanbul da bulunan ve Mezopotamya’nın incilerini içerisinde barındıran müze de pek çok farklı özel buluntular vardır. Müzenin en önemli özelliklerinin başında ise 1891 yılında Osman Hamdi Bey’in çabaları ile açılarak Osmanlı devletinde bir ilk olmasıdır. İçerisinde pek çok farklı eser ve sanat yapıtları bulunan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

istanbul arkeoloji muzesi gezisi
istanbul arkeoloji muzesi gezisi

Ayasofya Müzesi

Son günler de cami olması konusunda tartışmalar olan ve yıllık 2 milyon ziyaretçi ile rekor kıra Ayasofya, Bizans Kralı Jüstinyen tarafından yaptırılmış olup günümüze kadar varlığını korumuştur. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra içerisine İslam a özgü motifler yerleştirilmiş ve minare yapılarak bir cami hâsıl edilmiştir. Bu arada yapısı asla bozulmayan ve içerisinde ki Hz. İsa İkonları da ilk günkü gibi korunmuştur.

ayasofya camii
ayasofya camii

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

Çağdaş sanatın doğu, batı ve Asya kültürleri ile harmanlandığı olağanüstü güzelliklere sahip müzesi modern sanatlar, birçok ünlü sanatçının başyapıtlarını içerisinde bulunduruyor. Şuanlık Beyoğluna taşınan müze yakın zamanda eski mekânından dönecektir.

istanbul Modern Sanatlar Muzesi
istanbul Modern Sanatlar Muzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’da bulunan ve Anadolu’nun her köşesinden getirilmiş Frigler, Urartular, Hititler gibi eski medeniyetlerin kalıntılarını müze de bulabilirsiniz. Eski tarih hakkında da bilgi veren bu eserler arasında taş kalıntılar koleksiyonu dikkat çekiyor. İlk insanların bıraktığı bu değerli bulgular bizlere onlar hakkında olan merakımızın giderilmesini sağlıyor.

Anadolu Medeniyetleri Muzesi
Anadolu Medeniyetleri Muzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en eski ve en görkemli mozaik sanatı, günümüzün mona lisası olarak adlandırılıyor. Ayrıca müze içerisinde Süryani ve Hristiyanlara ait ikonografik eserler de bu müzede bulunuyor. 2018 yılında yabancı ülkeler arasında yapılan oylama sonucu Türkiye’de görülmesi gereken müzeler arasında birinci olmuştur.

Zeugma Mozaik Muzesi
Zeugma Mozaik Muzesi

Ankara Etnografya Müzesi

Atanın Anıtkabir yapılmadan önce naaşının muhafaza edildiği yer olan etnografya müzesi içerisinde bulunan 15 bin aşkın eser ile Türkiye Cumhuriyeti ve geçmiş tarihi hakkında önemli bilgiler vermektedir. Türklerin orta Asya’dan Anadolu’ya göçü boyunca yanında getirdiği kültür için oldukça önemli olan malzemeler, örneğin kilim ve halı örnekleri tarihimizi bize unutturmayıp nereden geldiğimizi hiçbir zaman unutturmuyor.

Etnografya Muzesi Ankara
Etnografya Muzesi Ankara

Mevlana Müzesi

Konya’da bulunan ve Türk’ün hoşgörüsünün vücut bulmuş hali olan, kültürümüz ve İslam tasavvufu adına bir örnek olan Mevlana hazretlerinin “ne olursan ol yine gel” diyerek insanlığa ışık olduğu bu coğrafya da onu yakından hissetmek ve dua ile anmak isteyenler için türbesi binlerce yerli yabancı turistin ziyareti ile şenlenmektedir.

mevlana muzesi
mevlana muzesi

Anıtkabir ve Atatürk Savaş Müzesi

Bir çöküşten yeniden doğuşa, Türk’ün şanlı tarihinin asla bir uydurma kahramanlar silsilesinden ibaret olmadığını kanıtlayan kurtuluş savaşı, sadece bizlerin değil tüm dünya insanlığı için büyük bir örnek teşkil ederek bağımsızlık isyanlarının başlamasını sağlamıştır. Birinci dünya savaşından kurtuluş savaşının sonlanmasına kadar çektiğimiz acılar ve ne denli büyük bir azim ve başarı ile kazandığımız savaşın kanıtları ile dolu olan Anıtkabir müzesi yakın tarihimizi hala içimizde hissetmemize vesile oluyor.

anitkabir ataturk savas muzesi
anitkabir ataturk savas muzesi

Bu müze de görebileceğiniz başlıca eserler ise;

  • Atatürk’ün kabri
  • Atatürk’ün özel eşyaları ve hediyeleri
  • Kurtuluş savaşına ait malzemeler
  • Tablo ve sanat eserleri

Gibi eserler bu müze içerisinde sergilenmektedir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir