Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

Mars gezegeninin yüzeyine bahsedilen ve Maldivlerle güzellik açısından bir tutulan Salda gölünü, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist ziyaret ediyor.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda gölü, Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde bulunuyor. İlçeye uzaklığı 4 km civarında olduğundan, yolculuk 5 dk. civarında sürüyor. Göl, Burdur merkeze 75 km, Denizli’ye 83 km ve Isparta’ya ise 106 km mesafede bulunuyor. salda gölüne özel araçlarla ve otobüslerle gelinebildiği gibi, birçok büyük şehirden kalkan özel tur otobüsleri ile gelinebiliyor. Ayrıca ilçeden, minibüslerle de göle ulaşılabiliyor.

salda golu
salda golu

Salda Gölünün Özellikleri Nelerdir?

Salda gölü, özellikleri ile de dünyada eşsiz göller arasında yer alıyor.

Gölün en bilinen özelliklerinden bazıları şunlardır;

 • Salda gölü temizlik açısından dünyada beşinci, ülkemizde ise birinci olma özelliğine sahip.
 • Gölün en derin yeri 184 m. civarında ve bu özellikle de ülkemizin en derin gölü olarak kabul ediliyor.
 • İçeriğinde çok miktarda magnezyum minerali olmasından dolayı, gölün kumsalı bembeyaz bir renge sahip.
 • Salda gölünün etrafında, göle özgü endemik hayvan ve bitkiler bulunuyor. Ayrıca, gölün içinde de endemik balık türleri mevcut.
 • Göl ve çevresi sit alanı olarak kabul edildiği için, el değmemiş tabiat güzelliklerine sahip bulunuyor.
 • Salda bir krater gölü olduğu için, suyunda saç ve cilt için faydalı olan, çok zengin miktarda magnezyum ve soda bulunuyor.

Salda gölünün kumsalında bulunan bembeyaz kumlar, zengin bir kil yapısına da sahip. Daha güzel bir cilde sahip olmak isteyenler ile cilt sorunları olanlar, çamur banyosu yaparak sorunlarına çözüm bulabiliyorlar. Ayrıca, gölde dikkuyruk adı verilen ve soyu tükenmekle yüz tutmuş ördek türleri de bulunuyor.

Salda Gölünde Neler Yapılabilir?

Salda gölünü ziyaret edenler, doğal güzellikleri keşfetmenin yanında, birçok faaliyeti de gerçekleştirebiliyor. Salda gölüne geleceklerin, yapabileceği faaliyetlerin başlıcaları şu şekildedir;

 • Göl çevresinin gezilmesi: Salda gölünün çevresini gezmek ve muhteşem güzelliğini keşfetmek gerekiyor. Çevresi yaklaşık 44 km civarında olan göl, özel arabalar ile kolaylıkla gezilebiliyor. Daha yavaş ve keyifli bir gezi için ise, halk plajından bisiklet kiralayabiliyorlar. Günlük olarak kiralanan, bisikletlerin fiyatları da oldukça ucuz.
 • Gün batımını seyretmek: Salda gölü, 1880 rakımının üzerinde olduğu için, buradan gün batımının tüm güzellikleri seyredilebiliyor. Gün batımının en güzel seyredileceği yer ise, gölün doğu yakası oluyor.
 • Beyaz adaların görülmesi: gölde bulunan ve beyaz adalar olarak adlandırılan adacıklara, yüzerek ulaşılabiliyor.

Salda gölüne gelenler, dünyanın en iyi kumsal ve suyuna girmeyi de ihmal etmiyorlar. Bunun için de en uygun yer, tabiat (orman parkı) parkı olmakta. Salda gölünün en güzel kumsalı ve plajı bu bölgede bulunuyor. Park, orman genel müdürlüğünce işletiliyor ve araçlar için park imkanı da bulunuyor.

salda maldivler
salda maldivler

Salda Gölünde Ne Yenir?

Salda gölünde en çok tercih edilen yiyeceklerin başında, bölgeye has kıymalı tostu oluyor. Gölde yüzdükten sonra, karın doyurmak için kıymalı, kaşarlı ve kuşbaşılı pidelerin de tadına bakılabilir. Her türlü sıcak ve soğuk içecek bulunmasına rağmen, en çok yörenin ev yapımı soğuk ayranı tercih ediliyor.

Salda Gölünde Nerede Kalınır?

Salda gölüne gelenler için, alternatifli kalma imkanları bulunuyor. Göle 5 dakika mesafedeki Yeşilova ilçesindeki pansiyon ve otellerden istifade edilebilir. Gölün çevresinde bulunan otellerde de her türlü konforu bulmak mümkün oluyor. Bunların dışında, kamp yapmak isteyenler için belediyenin kamp alanları oldukça müsait ve her türlü imkana sahip bulunuyor.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir